Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

KÖPRÜLER

A.İhsan Kuyumcu

A.İhsan Kuyumcu

Yorumlar  Yorum Sayısı : 1
Okunma  Okunma : 8547
Tarih  Tarih : 30 Aralyk 2011 14:04
 

                       KÖPRÜLER

              "Köprüler çizmek istedim önce

                Parasız köprüler buldum

                Yeryüzündeki köprüleri düşündüm

                Yüreğimizdeki köprüleri aradım

                Kimileri köprünün başını tuttu

                Kimileri bomba koyup patlattı

                Üçe böldü, beşe böldü dostluğumuzu

                Çizemedim

                İnsanlığa uzanan köprüleri.

                                    Ali İhsan Kuyumcu – Çizemediğim Resim 1998”

      Köprü, insanların ve toplumların dayanışmasına ve birlikteliğine atılan tek düğümdür manevi anlamda. İnsanları birbirine en kısa yoldan kavuşturan bir araçtır köprü, insan yaşamında. Çok gerekli bir ihtiyaçtır köprüler, hayatımızın akışında. Köprüler, uzakları yakınlaştıran güzelliklerdir.

     İnsanoğlu köprüler kurarak denizleri birbirine bağlamakla kalmamış, kıtaları da birbirine bağlamıştır. Köprüden geçen gelinlere türküler söylenmiştir. Köprüler yapılmadan önceleri azgın sulara canlar verilmiştir.

     Ceyhan Nehri, Elbistan’ı bir baştan bir başa süsler. Elbistan, Ceyhan Nehri ile güzelleştikçe güzelleşir. Şehir girişindeki Battal Gazi Köprüsü, Tekke Köprüsü, Aşağı Cami Köprüsü, Çakmakların Köprüsü, Hacıhallerin Köprüsü günümüze kadar gelen köprülerimizdi.

     Elbistan hızlı bir şekilde büyüdükçe büyüdü. Bu büyüme beraberinde çeşitli sosyal ihtiyaçları da getirdi. Köprüler de bu sosyal ihtiyaçların öncelikli olanlarındandı.. İçerisinde bulunduğumuz yıl içerisinde Ceyhan Nehri üzerine yapılan ve yapılmakta olan köprülerimiz son derece güzel ve isabetli çalışmalardır.

     Özellikle Gazipaşa İlköğretim Okuluna uzanan köprümüz güzelliğin ta kendisidir, sosyal ihtiyacımızın en önemlisidir. Yüzlerce minik öğrencilerimizin her gün, her iklim şartlarında okuluna gitmek için uzak köprüleri geçtiklerini düşündüğümüzde güzelliğin de, ihtiyacın da cevabı bu olsa gerek.

     Ayrıca yeni yapılan köprülerimizin yanı sıra eski köprülerimizin de gerek genişletilerek gerekse estetik güzelliklere kavuşturularak yenilenmiş olmaları da güzellik adına Elbistan’ımıza yakıştı.

     Elbette ki Ceyhan Nehri’mizin üzerine belirli noktalarda daha nice köprülere ihtiyacımız vardır. Bu köprülerimizin de aynı güzelliklerde ve kısa sürelerde yapılacağına inanıyoruz.. Bu güzellikleri yapan usta ellere, düşünen gönüllere ve yapımlarda emeği geçen herkese yürekten teşekkürler.

      Bence, bir eseri her şeyden önce kimin veya kimlerin yaptığına bakılmaksızın değerlendirdiğimizde o eserin saf ve duru değerini daha gerçek anlamda görürüz ki bu da en tarafsız değerlendirmemiz olur.

     Elbistan’ımıza yapılan bu güzellikleri her gördüğümde de değerli başkanımız Durmuş Küçük beye ve şahsında tüm belediye çalışanlarına tarafsız olarak teşekkür etmek isterim.

    

  

 

 
Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 1 yorum yazylmy?tyr.

Faruk Tamer [ 03 ?ubat 2012 14:05 ]
Ali İhsan Bey, Elbistan sosyal yaşamı ve kültürü ile yoğrulmuş düşünceleriniz ve bakış açınız ile   bizim Elbistanı yansıtan yazılarınızı okuyoruz, zevkle, heyecanla Bizim Elbistan'da.           Kültürel anlamdaki çalışma larınızla yer aldığınız Elbistan kültür hayatında, her zaman takdir ile anılan çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamı dileklerimle sizi bir kez daha kutluyor,daim sosyal içtimai yazılarınızla Elbistan kültürüne yansıyan katkılarınıza teşekkür ediyoruz. Saygılarımla

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

 

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHINGTON ANITI ve OSMANLININ HEDIYESI

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRI

DÜZ AYNA

A.Ihsan Kuyumcu A.Ihsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Sair-Yazar-Ressam

Mustafa Eslik Mustafa Eslik
YÖNETICILIK, LIDERLIK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Baspinar Mahir Baspinar
CÜCÜK TEPE (!)

Sair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDILER EFENDISI'NE

Egitimci, Sâir ve Yazar

Sait Çolakoglu Sait Çolakoglu
ANAMIZ

Sair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDIN RAMAZAN

Sair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KIMIN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2024 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - www.bizimogretmenler.com