Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Sayaç

Özelleştirilecek Santrallerin İçinde A ve B'de Var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik santrallerini farklı bir yöntemle özelleştirmeye hazırlanıyor. 6 portföy grubunun oluşturulduğu özelleştirmede Afşin-Elbistan B Termik Santrali ile şu an Erg-Verbund'a devri söz konusu olan Afşin-Elbistan A Termik Santrali ikinci portföy grubunda yer alıyor.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 11 Tarih  Tarih : 08 Eylül 2008 10:13

Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne ait (EÜAŞ) kömür, doğalgaz ve küçük hidroelektrik santrallerinin özelleştirilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yeni bir yöntem deneyecek.

Santrali Alan Firma Yeni Santral Yapacak

2009 yılında yapılması beklenen elektrik santrallerinin özelleştirilmesinde yeni yatırımı da öngören bir yöntem denenecek. Bu yönteme göre özelleştirme sonunda santralı alan firma yeni bir santral yapacak.

A ve B Termik İkinci Portföy Grubunda

EÜAŞ’ın özelleştirme kapsamında doğalgaz, termik ve küçük hidroelektrik santrallerinden oluşan 6 portföy grubu oluşturduğu öğrenilirken, toplam kurulu gücü 7 bin 520 megavat olan 20 büyük hidroelektrik santral, portföy grubunun dışında tutuldu.

Hazırlanan portföylere göre Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri ikinci portföy grubunda yer alıyor. EÜAŞ tarafından hazırlanan portföyler ve portföylerde yer alan santraller şöyle:

Birinci portföy: Adıgüzel, Aslantaş, Hirfanlı, Kesikköprü, Kapulukaya, Menzelet, Seyitömer, Çatalağzı ve Soma A ve B santralleri.

İkinci portföy: Altınkaya, Derbent, Karkamış, Hopa ve Afşin-Elbistan A ve B santralleri.

Üçüncü portföy: Gökçekaya, Yenice, Sarıyar, Aliağa, Yeniköy, Yatağan ve Kemerköy santralleri.

Dördüncü portföy: Hasan Uğurlu, Suat Uğurlu, Karacaören, Ambarlı doğalgaz, Ambarlı fuel-oil santrali.

Beşinci portföy: Köklüce, Almus, Çatalan, Özlüce, Kemer, Bursa doğalgaz ve Kangal termik santrali.

Altıncı portföy: Demirköprü, Doğankent, Kürtün, Gezende, Kılıçkaya, Çamlıgöze, Tortum, Tunçbilek, Çan, Orhaneli ve Hamitabat santralleri.

A ve B Özelleştirilmeden Çıkarılabilir

Özelleştirilecek santrallerin içinde bulunan Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri’nin özelleştirmeden çıkarılabilme ihtimalleri de var. Enerji Bakanlığı’ndan bir üst düzey yetkili, farklı bir yöntem uygulanacak olan santrallerin özelleştirilmesinin iki aşamadan oluştuğunu belirterek ilk aşamada daha önce hazırlanan santral portföyleri grubundan bazı kömürle çalışan santraller çıkarılacak.

Santrallerin özelleştirilmesi için çalışmaların hızla devam ettiğini belirten yetkili; “Santral özelleştirmesi, TEDAŞ özelleştirmesinden daha kolay olacaktır. Sonuçta, santraller telle örülü kapalı bir sahada bulunuyor. Kapasiteleri belli, üretimleri belli. Gelir ve giderleri belli.

Bazı santrallerin, hazırlanan portföy grubunun dışına çıkarılması üzerinde çalışılıyor. Soma, Tunçbilek gibi santraller. Henüz bu konuda net bir karar verilmiş değil. Ancak, bu santralleri alacak yatırımcı, bu santrallerin yakınına yeni ünite inşa edecek” dedi.

Afşin-Elbistan A ve B termik Santralleri’nin gruptan çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda henüz net bir şey yok. Çünkü daha önce devir için imtiyaz sözleşmesi imzalanmış ve sözleşmeye rağmen santralin devredilmediği için mahkemeye başvuran Erg-Verbund mahkemeyi kazanmıştı.

A Termik Santrali’nin Erg-Verbund’a devredilip devredilmeyeceği konusunda devam eden görüşmelerin, portföy grubundan çıkarılması planlanan kömür santrallerini belirleyecek olan bakanlık bürokratlarının alacakları kararı da doğrudan etkileyeceğe benziyor.

 

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 11 yorum yazylmy?tyr.

ayşe [ 12 Ocak 2011 11:43 ]

tayip erdogan ne derse millet olur diyor git şimdi sor o afşin sitede oturanlara oyun kime diye tayyipden başkasına biz vermek bize yazık degilmi satılırsa ekmegimizden olucaz allahım onları bildigi gibi yapsın düşman sevindirmesin amin

mehmet [ 25 Haziran 2010 15:30 ]

esas kalın kafa lı sensin kpss icat olalı 10 yıl oldu 10 yıldır kpss ile girilio hem öyle üfürme 7-8 milyar maaş diye son 10 yıldır girenler 1000-1250 alıyor

Ali YANIK [ 12 Nisan 2010 14:52 ]

Arkadaşlar bu vatan bizim.Satılacak bu degerli kuruluşlar bitecek bir gün ne olacak o zaman.Telekom,Tekel,Tüpraş,Şeker Fabrikaları,Elektrik Dagıtımlar,Elektrik Üretimler akla gelen ilk peşkeşler.Bunların içinde varmıydı zarar eden.Telekom ve elektrik üretim demek para makinası demek.Daha sırada neler var neler.Bu hükümetteki ekonomideki rahatlık bu özelleştirmelerden gelen paraların savrulmasıdır.Bunlar bitince satacak yerler bitince yabancıya bagımlılık artınca bize kim acıyacak.Bizi işçisin memursun veya kürtsün Türksün diye ayıracak parçalayacak ve bölecekler.Bu memleketin gelecegi çocuklarımız istikbali bizlerin elinde oy kullanırken lütfen ileriyi düşünelim kısa vadede cebimizi degil.Saygılarımla..

hulusi [ 18 Mart 2010 18:48 ]

halit aslan adlı arkadaş.ya sayı saymayı bilmiyor yada bir kuyruk acısı var.kim 7 milyar maaş alıyormuş.ben 20 yıldır çalışıyorum 2 milyar versin maaş onun olsun.birde yatıyorlar diyor.sen evinde yatarken gece 2 de 3 te uyanıpta elektrik düğmene uzanınca lamban yanıyor...bu enerji nerden geliyor.

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHINGTON ANITI ve OSMANLININ HEDIYESI

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRI

DÜZ AYNA

A.Ihsan Kuyumcu A.Ihsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Sair-Yazar-Ressam

Mustafa Eslik Mustafa Eslik
YÖNETICILIK, LIDERLIK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Baspinar Mahir Baspinar
CÜCÜK TEPE (!)

Sair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDILER EFENDISI'NE

Egitimci, Sâir ve Yazar

Sait Çolakoglu Sait Çolakoglu
ANAMIZ

Sair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDIN RAMAZAN

Sair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KIMIN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı 

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2024 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - www.bizimogretmenler.com